January 2010

You are currently browsing the monthly archive for January 2010.

Vinterdagar

Vintern är härlig, trots att SJ och SL inte riktigt kan hantera den. Passa på och njut av dessa vackra vinterdagar, för hur ofta har vi såhär mycket snö i dessa trakter?

Idag har jag först låtit hästen pulsa i djupsnö för att sedan själv ge mig ut i skidspåret tillsammans med pappa. Börjar få lite bättre glid nu men det är ändå långt kvar till vasaloppsform.

Vackert i skogen!

Lagom röd (med glad) efter skidrundan

Dagen till ära ville vi lyxa till lunchen. Det blev lite av en brunch då vi av olika skäl var tvungna att äta redan vid halv elva. Även maten blev brunchinspirerad med bland annat ägg och bacon. Det som gjorde det lyxigt var att vi innan maten tog en promenad och gick förbi Nilssons köttaffär, där såväl lokalproducerade ägg som riktigt färsk bacon införskaffades. Även bageriet tvärs över gatan fick sig ett besök.

Lokalproducerat och kvalitetsråvaror må vara dyrare, men jag kan nog utan tvekan säga att den bacon vi åt idag var en av de godare jag har smakat. Kan ha att göra med att den var rökt på riktigt istället för fejkad rökarom av smaktillsatser?

Snökaos?

Snökaos är ett begrepp som börjar bli allt för välbekant. Jag har egentligen förståelse för att bussar och tåg kan bli sena men det som jag inte har förståelse för är bristen på information. Jag har under hela morgonen kollat av störningsinformationen på SL:s hemsida och ingenstans har de nämnt något om bussarna från Nynäshamn mot Centralen/Gullmarsplan men ändå så är den ena sen och den jag siktade in mig på dök inte upp alls. Vad är det för vits med störningsinformation om den inte går att lita på?

Nu sitter jag på ett tåg i alla fall. Förhoppningsvis avgår det i någorlunda tid. Det är tur att jag inte har någon lektion som måste passas!

Aquaria

Dagen till ära har vi varit på utflykt! Målet var Aquaria. Ett vattenmuseum på Djurgården med både regnskog, hav och Östersjömiljöer. Häftigt och väl värt ett besök! De stora akvarierna vid havetavdelningen gav nog både mig och Henrik flashbacks till hur det såg ut när vi var i Egypten och snorklade för nästan fem år sedan. Massa koraller och fiskar som tagna ur “Hitta Nemo”.

En “Doris”-fisk fotad med min mobil!

Innan vi åkte hem tog vi en promenad genom ett soligt men kyligt Stockholm och hann även med en lunch innan vi begav oss hemåt igen. Eftermiddagen ägnades åt stallet där Assa gick riktigt trevligt. Nu har vi precis ätit en hemmagjord pizza och ska snart se på en film.  Sammanfattningsvis en riktigt trevlig dag!


I april kommer det att komma ett nytillskott på Drakboda. Mycket spännande och börjar kännas nära nu när Björg blir allt rundare:

Nu är jag trött på att vara sjuk och i morse vaknade jag upp feberfri så imorgon är det “back to work!”. Rätt skönt, för att vara hemma och göra ingenting är rätt frustrerande i längden. Har sett på TV, läst och spelat datorspel men får ingen ro när jag gör det, men det är väl så när man är sjuk…

Nu ska jag dock mysa med en kopp te och se ett inspelat avsnitt av “so you think you can dance?”. De är helt fantastiska allihopa och jag blir bara så sugen på att dansa själv när jag ser det.

Sjuk

Har typiskt nog gått och blivit sjuk. Efter en dag när hela huvudet kändes tungt kom jag hem igår och hade ont i hela kroppen. Feber följde på det och totalresultatet är inte roligt. Hemma för att kurera mig idag och hoppas att denna snabba reaktion gör att sjukdomen försvinner kvickt!

Energi?

Sitter på tåget på väg hem från jobbet. Kommer numera hem halv sju på kvällarna. Det gör att jag till en viss mån drar mig för att gå till gymmet utan istället är det sängen och soffan som lockar! Trots att jag vet att man får mer energi av att träna är det ibland svårt att överkomma den där barriären. Idag har dock Henrik lovat att laga mat i utbyte mot attt jag faktiskt tar mig till träningen. Känns inte allt för motiverande nu men lär antagligen bli peppad när jag jag kommer dit och hör den bra musiken!

Kyla i stallet

De dagar ridningen fungerar fint så gör det inget att det är -10 grader ute! Assa gick riktigt trevligt idag. Lite spring i benen i början men nästan hela tiden med en trevlig form. Sen var både hon och Björg riktigt gosiga innan ridningen. Björg får en sådan personlighetsförändring när hon är dräktig. Från avvaktande och reserverad till riktigt kelig. Ett fenomen som tydligen kan ses hos dräktiga ston ibland. Något med hormonera kanske?

Såhär söt var Assa innan ridningen:

Tidspusslande

Det är inte en barnlek att börja på ett nytt jobb, speciellt inte när det är mitt i terminen och alla kurser redan är i full gång.

Samtidigt är det roligt och utmanande på ett positivt sätt! Under helgen som gick blev det en del arbetande men jag hann även med att rida Assa båda dagarna. Nu när jag pendlar varje dag och inte är bortskämd med studentens frihet till egen tidsplanering blir det ju lite mer av en utmaning att hinna med henne. Det är tur att hon verkar fungera rätt bra trots några dagars vila (även om hon var minst sagt laddad i lördags).

Hinna till gymmet på dagarna blir också en annan utmaning. Det blir att försöka satsa på de sena passen. Tyvärr inte alltid de som är mina favoriter.

En sak som jag istället hinner göra mer av är att läsa. I nuläget är det “den hemlige kocken” som följer med i väskan. Helt klart läsvärd och ger en ännu större medvetenhet om vad det är vi faktiskt stoppar i oss. Halvfabrikat blir ännu mindre lockande!

Övergång

Idag är dagen då jag befinner mig i ett ingenmansland.

-> Igår skickade jag in min magisteruppsats för examination!

-> Imorgon är första dagen på nya jobbet!

Det känns mycket bra men samtidigt ovant att lämna studentlivet, även om jag inte lämnar skolans värld!

Förfrusna fingrar

För att citera Carolina: “var vi tvungna att pricka in just idag för ridkurs?”. Termometern stod på -14 imorse och trots att vi rider i ridhus så blev det inte mycket varmare. Förfrysta händer och fötter blev resultatet. Kursen då? Den gick fint!

Lektion ett fokuserades på att hitta den harmoni vi hade i somras och som vi tappat lite under den långa höstvilan.

Lektion två fick vi “leka” som Hinni uttryckte det.Jag fick chansen att prova den nya tygeln som det bland annat har stått om i tidigare nummer av Islandshästen. Mellan tygel och bett kopplas det på en liten extrabit gjord av ett material som bara tål ett visst antal kilos belastning (i mitt fall sju kilo). Blir trycket högre än så går denna bit av på ett mycket avslöjande sätt. Nu finns det en säkerhetskedja också, så man tappar inte tygelkontakten helt men symboliken när det blir för tungt är tydlig nog.

Tyglarna ger en ökad medvetenhet om vad man har i handen (vilket förhoppningsvis inte skall vara någonting). Assa har en viss tendens att vilja lägga sig på när hon blir spänd, och då gäller det att jag inte erbjuder henne något att bita tag i.

Troligtvis kommer det i framtiden komma att utvecklas tävlingsformer som även involverar dessa tyglar. Det har i samband med Clinics och liknande redan genomförts ett par show-liknande tävlingar och jag tycker det är en positiv utveckling! God och mjuk ridning är något som skall uppmuntras till!

Vasaloppet nästa?

Efter ännu ett försök i Länna så har jag nu fått mina längdskidor! Första rundan är nu avklarad. Jag och pappa låg i en jämn fart men den var betydligt lägre än övriga åkares i spåret. Trots det en klar förbättring för min del om man jämför med skidresan i november.

5,7 km på dryga 40 minuter betyder nog ändå att det krävs en aning mer träning innan något Vasalopp genomförs. Men nästa år kanske?

Nyårsfirande

Nyårsfirandet tog plats hos några vänner i Kungälv. En relativt stillsam tillställning med trerätters middag, frågesport, lite dans på vardagsrumsgolvet och skålande i bubbel på tolvslaget.

Många av oss sov dessutom över men till nästa gång blir det öronproppar. Snarkningar och mobilväckarklockor var några faktorer som ledde till mindre bra sömn.

fyrverkerifronten blev det budgetvariant genom att titta på grannarna. Helt ok för mig som anser att det är riktigt slöseri att bränna upp pengarna. Däremot upptäckte jag att min kamera var riktigt bra på att fotografera fyrverkerier:

Nyårsdagen tillbringades framförallt framför TV:n med en kort paus för besök hos Henriks syster och igår kom vi hem igen. Riktigt skönt, även om nyårshelgen har varit lyckad!